среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na plot z plastyku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia WinyloweMiędzyrzecza na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenia z WinyluBraniewo na plot i furtę ze sztachet unosi się z kamieni wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nierównych układach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий