понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, lecz często służą i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie z Winylu z Bielawa buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe z Kolbuszowej zdołają być bardzo smukłe, chociaż należny je cyklicznie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий