среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na plot z plastyku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia WinyloweMiędzyrzecza na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenia z WinyluBraniewo na plot i furtę ze sztachet unosi się z kamieni wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nierównych układach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, lecz często służą i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie z Winylu z Bielawa buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe z Kolbuszowej zdołają być bardzo smukłe, chociaż należny je cyklicznie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie zaznaczy linii trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Jeśli wolimy zęby nasze żywe ogrodzenie było bardzo rosłe a przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego a także klonu. Należy pamiętać niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, niskie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach ewentualnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Schludnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie czy tez postawne roślinne ogrodzenia można otrzymać z drzew szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej grupy bywają o wiele droższe niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, wszak jego kategorię Cis wolno zostawić pojedynczo.Powinien się migiem rósł a ocali filarowy zarys.

Gdyby wasz kącik jest bardzo zacieniony, pożądane byłoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre spośród cienioznośnych typów maja metamorfozie o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu ewidentne w słońcu, natomiast nawet w śladu korona drzewa pozostają wcale jasne, niejako oświetlone promieniami.